Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie został zbudowany w latach 1906 – 1911 w stylu neoromańskim, w miejscu rozebranego klasycystycznego kościoła św. Bartłomieja. W 1944 r. świątynia została uszkodzona podczas działań wojennych, lecz w kolejnych latach udało się naprawić zniszczenia. Od 2001 r. kościół posiada status bazyliki mniejszej.
Jest to trójnawowa konstrukcja wykonana z cegły, otynkowana, kryta blachą, stworzona w oparciu o projekt Adama Piotrowskiego. W wyglądzie zewnętrznym świątyni dominują dwie wysokie wieże, przykryte spiczastymi kopułami zakończonymi krzyżami. Liczne są bogato zdobione elementy architektoniczne, takie jak rozety, kolumny, półkoliście zakończone okna.
Wewnątrz znajduje się pięć ołtarzy. Wszystkie zostały wykonane w dębie. Ołtarz główny powstał w stylu neorenesansowym; centralne miejsce zajmuje w nim obraz Najświętszego Serca Jezusowego.
W bazylice umieszczono wizerunek króla Zygmunta Augusta, a także królewski orzeł z wplecionymi w niego literami „SA”. Są to oznaki pamięci o władcy, który w 1549 r. ufundował parafię i pierwszy, drewniany kościół w Augustowie.
Jak dojechać:
Kościół położony jest w Augustowie przy ul. Ks. Skorupki 4, w województwie podlaskim.
Współrzędne GPS: 53°50′34,37″N 22°58′53,15″E
Zwiedzanie:
Bazylika jest zazwyczaj otwarta przez cały dzień, wstęp wolny.
Źródła wykorzystane do przygotowania wpisu:
-
J. Żabicki, Leksykon zabytków architektury Mazowsza i Podlasia, Wydawnictwo ARKADY, Warszawa 2010,
-
http://augustowbazylika.pl/home – dostęp 31 lipca 2017 r.,
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Serca_Pana_Jezusa_w_Augustowie – dostęp 31 lipca 2017 r.,
-
http://www.augustow.pl/pl/zabytki – dostęp 31 lipca 2017 r.