Murowana, eklektyczna cerkiew w Krzywczy została wzniesiona w latach 1907 – 1911. Była greckokatolicką świątynią parafialną. Do jej budowy użyto cegły palonej, otynkowanej z zewnątrz i od wewnątrz. Krzywiecka cerkiew jest podłużną, trójdzielną budowlą, mierzy wraz z krzyżem niemal 33 metry wysokości.
Największe wrażenie robią niepowtarzalne detale architektoniczne zdobiące zewnętrzną elewację. Nad nawą wznosi się okazała kopuła, która wsparta jest na ośmiobocznym tamburze wzmocnionym przez cztery filary. Kopułę wieńczy pozorna latarnia przyozdobiona żelaznym krzyżem. Siodłowy dach cerkwi został pokryty blachą.
We wschodniej części budowli widoczny jest portal wysunięty do przodu, oparty na dwóch kolumnach. Prostokątna zakrystia znajduje się od strony północnej.
Budowniczy cerkwi zadbali o jej bogate wyposażenie wewnętrzne. Jednak na skutek opuszczenia świątyni po II wojnie światowej zachowało się ono do dziś jedynie fragmentarycznie. Krzywiecka cerkiew nie jest obecnie użytkowana, przez co jej stan ulega nieustannemu pogarszaniu.
Jak dojechać:
Cerkiew znajduje się w Krzywczy, która jest siedzibą gminy położonej w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim, 20 kilometrów na zachód od Przemyśla. Jadąc od strony Przemyśla drogą nr 884, cerkiew zobaczymy po prawej stronie drogi, około 150 metrów za kościołem rzymskokatolickim w Krzywczy.
Współrzędne GPS Krzywczy: 49°47′54″N 22°32′42″E
Zwiedzanie:
Cerkiew można oglądać tylko z zewnątrz.
Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:
-
Tablica informacyjna przy cerkwi w Krzywczy,
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Narodzenia_NMP_w_Krzywczy – stan na 2 sierpnia 2016 r.,
-
http://www.krzywcza.pl/?zabytki,51 – stan na 2 sierpnia 2016 r.,
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywcza – stan na 2 sierpnia 2016 r.