Dom Wójta w Rakowie, zwany też Domem Ariańskim, wzniesiono na przełomie XVI i XVII wieku w stylu późnorenesansowym. To najpiękniejszy i najbardziej okazały budynek Rakowa pochodzący z czasów, gdy w miasteczku działali bracia polscy.
Pierwotnie należał do rodziny Siekierzyńskich, którzy w 1634 r. sprzedali go aptekarzowi i wójtowi Rakowa – Samuelowi Goryszowskiemu. Od urzędu sprawowanego przez ówczesnego właściciela uzyskał też swoją nazwę – Dom Wójta. W latach pięćdziesiątych XVIII stulecia obiekt przekształcono w karczmę. Dwieście lat później uzyskał nowe przeznaczenie, najpierw pełnił funkcję magazynu nawozów sztucznych, a potem Gminnej Biblioteki Publicznej. Obecnie, po dokonaniu rewitalizacji, budynek jest wykorzystywany jako izba pamięci regionalnej.
Dom Ariański jest parterową, podpiwniczoną konstrukcją wzniesioną na planie prostokąta. Kryty pierwotnie gontem, a współcześnie blachą czterospadowy dach posiada lukarna. Od zewnątrz otynkowane, jasne ściany obiektu interesująco komponują się z brązowymi oknami i wejściem.
Wnętrze podzielono na cztery sale. Dwie z nich mają sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Najpiękniejsze pomieszczenie nakryto kolebkowo z lunetami, a dodatkowym zdobieniem jest stiukowa dekoracja żebrowa z rozetami. Znajduje się tu również okienko w oryginalnym renesansowym obramieniu.
W poszczególnych izbach prezentowane są ekspozycje dotyczące dziejów Rakowa. Wrażenie robi zwłaszcza sala przedstawiająca dzieje i postacie braci polskich.
Jak dojechać:
Dom Wójta położony jest na rogu ul. Jana Sienieńskiego 6 w Rakowie, niegdyś mieście, a dziś wsi będącej siedzibą gminy znajdującej się w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim, 124 kilometry na północny wschód od Krakowa.
Współrzędne GPS: 50°40′34,25″N 21°02′36,88″E
Zwiedzanie:
Wnętrze obiektu można oglądać nieodpłatnie w godzinach od 8:00 do 15:00, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr telefonu: 604 622 674. W naszym przypadku przewodnik przyjechał już po kilku minutach od zgłoszenia zamiaru zwiedzania Domu Wójta. Przekazał wiele interesujących informacji o dziejach budynku.
Nie ma wymogu minimalnej ilości zwiedzających.
Źródła wykorzystane do przygotowania wpisu:
-
A. Zwierzyńska, K. Śliwa, Przewodnik po gminie Raków i produktach lokalnych obszaru LGD „Białe Ługi”, Raków 2011,
-
H. M. Machul, Ariańskim szlakiem po ziemi kieleckiej, Warszawa 2015,
-
Rakowskie Aktualności Kwartalne, nr 18 (2015),
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_aria%C5%84ski_w_Rakowie – dostęp 19 sierpnia 2017 r.