LADING

Góra św. Anny w Jaślanach

Góra św. Anny w Jaślanach to sztuczny kopiec wznoszący się na wysokość około 8 metrów powyżej otaczającego go terenu. Według legendy obiekt został usypany przez jeńców tatarskich na grobie ich przywódcy. Alternatywna wersja historii zakłada, że wzniesienie stworzyli mieszkańcy Jaślan w celu palenia na nim ognia ostrzegającego przed zagrożeniem, w szczególności w razie najazdów obcych wojsk.

Rzeczywistą przyczyną powstania jaślańskiego kopca mogła być potrzeba zaznaczenia granicy, przykładowo osady, obszaru dworskiego bądź też chęć uzyskania punktu obserwacyjnego na okolicę. Przyjmuje się, że góra św. Anny w Jaślanach usypana została pomiędzy XIV a XVI wiekiem.

Na szczycie kopca w Jaślanach było na tyle dużo przestrzeni, że w latach 1580-1886 znajdowała się na nim drewniana kaplica. Dziś miejsce po dawnej świątyni upamiętnia drewniany krzyż.

Aktualnie góra św. Anny w Jaślanach jest otoczona przez liczne drzewa, więc trudno ją uznać za punkt widokowy, choć i tak warto tu przyjść.

Jak dojechać:

Góra św. Anny w Jaślanach położona jest obok kościoła w Jaślanach, który ma nr budynku 395, w gminie Tuszów Narodowy, w województwie podkarpackim, 15 km na północ od Mielca.

Współrzędne GPS: 50°23′56,79″N 21°29′25,61″E

Zwiedzanie:

Na górę św. Anny w Jaślanach można wdrapać się w każdym czasie, wstęp wolny.

Źródła wykorzystane do przygotowania wpisu:

  1. https://zsjaslany.edupage.org/text1/ – dostęp 26 grudnia 2021 r.,
  2. https://diecezjasandomierska.pl/jaslany-niepokalanego-poczecia-nmp/ – dostęp 26 grudnia 2021 r.,
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%9Blany – dostęp 26 grudnia 2021 r.
Góra św. Anny w Jaślanach

Leave a Comment