LADING

Kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu

DSCN0134

Kościół w Trybszu

Modrzewiowy kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu został zbudowany w 1567 r. w konstrukcji zrębowej, bez użycia gwoździ. Powstał jako kościół filialny parafii w Frydmanie. Dopiero w 1769 r. erygowano parafię w Trybszu, wchodzącą wówczas w skład węgierskiej archidiecezji ostrzyhomskiej. W latach 1776 – 1920 parafia w Trybszu była częścią diecezji spiskiej, a w 1920 r. włączono ją do archidiecezji krakowskiej.

Dla poprawy statyki budowli, ściany świątyni zwężają się ku górze. Rozwiązanie to chroni również budowlę przed wilgocią. Pierwotnie kościół składał się z nawy, prezbiterium, wieży i zakrystii. W 1924 r. rozebrano wieżę i zakrystię, co zmniejszyło długość kościoła z 23 do 15 metrów. Prezbiterium jest dłuższe, ale węższe niż nawa kościoła. Szerokość nawy wynosi 8 metrów. Kościół posiada dach kryty gontem, na którego kalenicy znajduje się wieżyczka sygnaturkowa.

DSCN0138

Polichromia w kościele w Trybszu

W 1647 r. nieznany artysta pokrył wnętrze kościoła polichromią. W świątyni dominują sceny maryjne, tzw. Siedem Radości Maryi. Na czołowej ścianie prezbiterium został ukazany Mojżesz, Aaron, św. Stanisław, św. Jan z Kęt i św. Piotr. Na stropie nawy Sąd Ostateczny został przedstawiony na tle panoramy Tatr. Miejscowe motywy widoczne są także na stropie prezbiterium, gdzie w scenie Wniebowstąpienia NMP ukazano krajobrazy pienińskie z widokiem na zamek w Czorsztynie i zamek w Niedzicy oraz widok Tatr Bielskich.

Malowidła zawierają także wizerunki apostołów, Doktorów Kościoła, Sąd Krwi w pałacu Kajfasza, Boże Narodzenie, Pokłon Trzech Króli, tryumf Chrystusa nad śmiercią. Na balustradzie chóru ukazano siedem grzechów głównych.

DSCN0137

Rokokowa ambona w kościele w Trybszu

 

Na rokokowej ambonie znajdują się powstałe pod koniec XVIII wieku malowidła przedstawiające Chrystusa i Samarytankę oraz miłosiernego Samarytanina.

Jak dojechać:

Kościół znajduje się w Trybszu, w gminie Łapsze Niżne, w województwie małopolskim, 100 km na południe od Krakowa.

Współrzędne GPS: N49 24.499 E20 08.300

Zwiedzanie:

Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej i każdego roku jest udostępniany do nieodpłatnego zwiedzania w okresie letnim od 1 maja do 30 września.

tel. 18 26 56 149

Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:

  1. P. Kutaś, Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce, Zakrzów 2013,
  2. Tablica informacyjna kościoła,
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Trybsz – stan na 10 kwietnia 2016 r.,
  4. http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=204 – stan na 10 kwietnia 2016 r.,
  5. http://www.parafiatrybsz.bnx.pl/viewpage.php?page_id=14 – stan na 10 kwietnia 2016 r.

Leave a Comment