LADING

Kościół Wszystkich Świętych w Szydłowie

Kościół Wszystkich Świętych w Szydłowie został zbudowany pod koniec XIII lub na początku XIV wieku na miejscu wcześniejszej świątyni drewnianej. Jest to najstarszy kościół Szydłowa. Składa się z prostokątnej nawy łączącej się z krótszym i węższym od niej prezbiterium. W późniejszym okresie do świątyni dobudowano także przedsionek i zakrystię.

Wnętrze kościoła Wszystkich Świętych w Szydłowie wypełniają unikatowe gotyckie polichromie, tworzone etapami, począwszy od 1370 r. aż do końca XV wieku. Malowidła te podczas remontów kościoła przeprowadzonych w epoce nowożytnej zostały przykryte warstwą tynku, a o ich istnieniu zapomniano. Dopiero pożar dachu kościoła w 1944 r. spowodował odpadnięcie warstw tynku, co umożliwiło odkrycie polichromii. Od 1999 r. malowidła są poddawane profesjonalnym zabiegom konserwatorskim, które mają przywrócić im dawny wygląd.

Polichromie miały służyć ewangelizacji wiernych odwiedzających kościół, spełniały funkcję tzw. Biblii Ubogich. W prezbiterium, na ścianie południowej znajduje się cykl scen przedstawiających Siedem Radości Najświętszej Marii Panny. Na ścianie północnej prezbiterium zobaczymy Siedem Grzechów Głównych. Zobrazowano je postaciami siedzącymi na zwierzętach symbolizujących poszczególne występki zmierzające w kierunku paszczy Lewiatana. W górnej części ścian prezbiterium znajdują się natomiast malowidła przedstawiające Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

Łuk tęczowy, oddzielający nawę od prezbiterium, udekorowany jest rozetką oraz medalionami zawierającymi wizerunki proroków.

W nawie znajduje się monumentalna polichromia przedstawiająca Sąd Ostateczny, z wyobrażeniem Chrystusa w Mandorli. Towarzyszą mu Matka Najświętsza, święci i apostołowie.

W kościele oglądać można także 12 zacheuszków, czyli krzyży w kole, będących pamiątką po konsekracji świątyni.

Jak dojechać:

Kościół Wszystkich Świętych znajduje się w Szydłowie, na wzgórzu poza murami miejskimi, naprzeciw Bramy Krakowskiej. Szydłów ma obecnie status wsi położonej w powiecie staszowskim, w województwie świętokrzyskim, 115 km na północny wschód od Krakowa. Krzyżują się tu drogi wojewódzkie nr 765 i 756.

Współrzędne GPS: 50°35′21″N 21°00′01″E

Zwiedzanie:

Wszystkie obiekty zabytkowe Szydłowa, w tym Kościół Wszystkich Świętych, można zwiedzać w oparciu o jeden bilet, którego cena w 2015 r. wynosiła:

bilet normalny – 6 zł,

bilet ulgowy – 4 zł.

Bilet można nabyć w dowolnym obiekcie zabytkowym Szydłowa udostępnionym do zwiedzania.

Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:

  1. K.W. Lubarska, Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Szydłowie – Monografia gminy Szydłów, pod redakcją Cezarego Jastrzębskiego, Szydłów 2012,
  2. http://www.szydlow.pl/kosciol-wszystkich-swietych – stan na dzień 2 stycznia 2016 r.,
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Wszystkich_%C5%9Awi%C4%99tych_w_Szyd%C5%82owie – stan na dzień 2 stycznia 2016 r.

Leave a Comment