Krzywa Wieża w Toruniu to jedna z baszt strażniczych znajdujących się w ciągu murów obronnych Starego Miasta. Została zbudowana w stylu gotyckim w drugiej połowie XIII wieku. Osadzona na czworościennych fundamentach wieża wznosi się na wysokość 15 metrów.
Początkowo baszta posiadała tylko trzy pełne ściany, a dla łatwiejszego wciągania amunicji była otwarta od strony miasta. Przez otwory w bocznych ścianach przebiegał ganek strażniczy.
Konstrukcja zaczęła się nachylać w kierunku miasta już w średniowieczu, co świadczy o posadowieniu jej na niestabilnym gruncie. Podczas badań przeprowadzonych w latach 2006-2007 ustalono, że odchylenie wieży od pionu na wysokości 15 metrów wynosi 5º13’15”, czyli nieco ponad 146 cm.
Miejscowa ludność w różny sposób próbowała wytłumaczyć pochylenie wieży. Według najpopularniejszej legendy, budowniczym wieży był Krzyżak, który nie dopełnił ślubów czystości. Jego dzieło miało się skrzywić tak jak jego życie.
Wieża pełniła funkcję obronną do XVIII wieku, kiedy po dobudowaniu czwartej ściany została przeznaczona na więzienie dla kobiet. W I połowie XIX wieku wykorzystywano ją jako kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a nieco później oddano ją wyłącznie na cele mieszkalne. Obecnie wieża użytkowana jest na potrzeby kulturalne.
Jak dojechać:
Krzywa Wieża położona jest w Toruniu, przy ul. Pod Krzywą Wieżą 1, około 150 metrów na północ od Wisły, na południowo-zachodnim krańcu Starego Miasta Torunia.
Współrzędne GPS: 53°00′30,04″N 18°36′07,92″E
Zwiedzanie:
Wieżę można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków od godz. 10:00 do 17:00. Bilet normalny kosztuje 2 zł, a ulgowy 1 zł.
Pochylenie wieży jest widoczne najlepiej, gdy obserwujemy ją od wschodniej strony.
Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:
- K. Kluczwajd, A. Skowroński, Toruń jest… jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie, Toruń 2010,
- http://www.krzywawieza.pl/ – dostęp 21 grudnia 2016 r.,
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Wie%C5%BCa_w_Toruniu – dostęp 21 grudnia 2016 r.