W średniowieczu cmentarze powstawały obok kościołów. W Olkuszu najstarsze cmentarze istniały m.in. przy kościele św. Andrzeja oraz przy klasztorze augustianów.
W XIX wieku rozpoczął się proces przenoszenia cmentarzy poza teren ówczesnych miast. W 1815 r. pod Olkuszem założono cmentarz, zwany obecnie starym, który funkcjonował do pierwszej wojny światowej. Przyjmuje się, że ostatnie pochówki miały na nim miejsce w latach trzydziestych XX wieku.
Najsłynniejszą osobą pochowaną na Starym Cmentarzu w Olkuszu jest płk. Francesco Nullo, włoski ochotnik, uczestniczący w Powstaniu Styczniowym. Płk. Nullo zginął w bitwie pod Krzykawką w dniu 5 maja 1863 r. Na Stary Cmentarz w Olkuszu przenoszono także prochy osób pochowanych wcześniej na starszych, przykościelnych cmentarzach olkuskich.
Do chwili obecnej na Starym Cmentarzu w Olkuszu zachowało się kilkadziesiąt nagrobków i pomników. Większość Starego Cmentarza w Olkuszu zajmuje cmentarz rzymskokatolicki. Pozostałą część stanowi cmentarz prawosławny, na którym pochowani są przede wszystkim rosyjscy urzędnicy i ich rodziny, mieszkający tu w okresie, gdy Olkusz należał do zaboru rosyjskiego.
Jak dojechać:
Cmentarz położony jest w Olkuszu, przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego, naprzeciwko poczty.
Zwiedzanie:
Cmentarz jest przez cały czas otwarty do zwiedzania.
Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:
- http://olkuskieszlaki.olkusz.eu/atrakcje-turystyczne/stary-cmentarz-olkusz – stan na dzień 28 czerwca 2015 r.,
- Konieczny, S. Góra, Zapomniani powstańcy na olkuskich cmentarzach, Ilcusiana nr 8,
- Cieślik, Olkuski cmentarz prawosławny, Ilcusiana nr 4.
Ja bardzo lubię odpowiedzieć stare cmentarze (szczególnie ten w Szczecinie), bo maja w sobie klimat, którego nie można spotkać nigdzie indziej.