W Zamościu, mieście idealnym, nie mogło zabraknąć pięknej synagogi. Synagoga w Zamościu została wybudowana w 1620 r., w stylu renesansowym, z inicjatywy Żydów sefardyjskich. Sefardyjczycy przybyli do Polski z Półwyspu Iberyjskiego w XVI wieku. Tu znaleźli schronienie przed prześladowaniami, a na mocy przywileju wydanego przez Jana Zamojskiego, uzyskali prawo do osiedlenia się w Zamościu.
Synagoga w Zamościu służyła jako świątynia dla miejscowej gminy żydowskiej aż do II wojny światowej, kiedy to została zdewastowana przez Niemców. Po gruntownej renowacji, synagoga została otwarta do zwiedzania w 2011 r.
Synagoga w Zamościu jest bardzo dobrze zachowana. Wewnątrz zwracają uwagę misterne dekoracje i wyposażenie. Przykładowo, zobaczyć tu można zrekonstruowany świecznik chanukowy. W synagodze znajdują się urządzenia multimedialne, umożliwiające poznanie historii Żydów. Prezentacja składa się z trzech części: historii Narodu Żydowskiego, historii Żydów zamieszkujących Polskę i historii Żydów zamojskich.
Jak dojechać:
Synagoga w Zamościu położona jest na Starym Mieście, przy ul. Zamenhofa 9.
Zwiedzanie:
Synagogę można zwiedzać codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. W synagodze znajduje się punkt informacyjny Szlaku Chasydzkiego. Synagogą opiekuje się Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, tel.: +48 84 639 00 54.
Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Zamościu – stan na dzień 27 czerwca 2015 r.,
- http://www.jewish.org.pl/index.php/wiadomopci-mainmenu-57/4343-centrum-qsynagogaq-w-zamociu.html – stan na dzień 27czerwca 2015 r.,
- http://fodz.pl/ZAMOSC/?d=1&l=pl – stan na dzień 27 czerwca 2015 r.
🙂