Walcownia Cynku, położona obok zabudowań huty „Bernhardi” w obecnej dzielnicy Katowic – Szopienicach, została uruchomiona w 1904 r. Stanowiła ona część koncernu „Georg Giesche’s Erben A.G.”, który na przełomie XIX i XX wieku należał do czołowych producentów cynku na świecie. Załoga walcowni liczyła 144 osoby, a w pierwszym roku działalności wytworzono w niej 6 901 ton blachy cynkowej. Korzystne położenie obok linii kolejowej Szopienice – Siemianowice ułatwiało dynamiczny rozwój zakładu.
Zbudowany w latach 1903-1904 budynek hali głównej Walcowni Cynku miał wymiary 91 na 20 metrów. Został on wyposażony w 2 piece do topienia cynku o pojemności 50 ton każdy, piec grzewczy do płyt, karuzelę odlewniczą z 24 formami chłodzonymi wodą, walcarkę wstępną, 3 walcarki wykańczające, 2 nożyce wstępne do blach, 2 nożyce wykańczające do cięcia blach. Zespół walcarek napędzany był za pomocą 4 maszyn parowych. Każda z nich miała moc 250 KM, uzyskiwaną w dwucylindrowych silnikach, które działały dwustronnie, w układzie dwustopniowym. Osiągana prędkość kół zamachowych wynosiła od 25 do 42 obrotów na minutę. Para wprawiająca w ruch maszyny parowe dostarczana była z położonej obok kotłowni, a w końcowym okresie działalności – z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Walcownia została rozbudowana w okresie I wojny światowej, co wiązało się z poszerzeniem asortymentu produkcji o drut, taśmy i szyny cynkowe. Funkcjonowała nieprzerwanie, wykorzystując oryginalne maszyny z początku XX wieku, aż do 2002 r.
Jak dojechać:
Walcownia położona jest w Katowicach – Szopienicach przy ul. 11 listopada, wjazd od ul. Roździeńskiej 25.
Aktualnie w walcowni funkcjonuje Muzeum Hutnictwa Cynku prowadzone przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Walcownia Cynku znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.
Kontakt:
Biuro: 727 600 186, walcownia@muzeatechniki.pl
Zwiedzanie:
Maszyny i urządzenia w Walcowni Cynku zachowały się w doskonałym stanie. Wiele tablic informacyjnych ułatwia samodzielne zrozumienie tajników technologi produkcji wyrobów cynkowych. Poza urządzeniami walcowni eksponowane są tu liczne zabytkowe pojazdy i silniki.
Walcownia Cynku udostępniania jest do zwiedzania:
od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 16:00,
w soboty i niedziele od godz. 10:00 do 18:00.
Ceny biletów:
normalny – 10 zł
ulgowy – 8 zł
Wstęp dla dzieci do lat 3 jest bezpłatny.
Bezpłatne zwiedzanie walcowni możliwe jest również w trakcie „Industriady”.
Ceny biletów na zwiedzanie z przewodnikiem – tylko po wcześniejszej rezerwacji:
normalny – 15 zł
ulgowy – 13 zł
Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:
-
P. Rygus, Zarys historyczny hutnictwa cynku na Górnym Śląsku w latach 1798-1980, Katowice 2015,
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Walcownia_-_Muzeum_Hutnictwa_Cynku – dostęp 12 marca 2017 r.,
-
http://www.zabytkitechniki.pl/Poi/Pokaz/7487 – dostęp 12 marca 2017 r.,
-
http://www.walcownia.org/– dostęp 12 marca 2017 r.