LADING

Zamek Kluczwoda

Skała Zamkowa

Zamek w Białym Kościele, zwany Zamkiem Kluczwoda, to niewielkie założenie obronne położone na stromej, wapiennej skale na wysokości 342 m n.p.m. Zamek powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku i pomimo swego dogodnego do obrony położenia był użytkowany tylko przez około 50 lat. Przypuszcza się, że jego właściciele, rycerski ród Syrokomlów, opuścili zamek, ponieważ woleli zamieszkać w nowo wybudowanym, większym zamku w pobliskiej Korzkwi. Inną przyczyną opuszczenia Zamku Kluczwody mogło być częściowe osunięcie się jego murów.

Relikty zamku

Relikty zamku

Do chwili obecnej po zamku pozostały jedynie niewielkie relikty fundamentów. Zamek musiał być łatwy do obrony, ponieważ już samo położenie na wysokiej skale czyniło go trudnym do zdobycia… o ile obrońcy nie zostaliby zmuszenia do poddania się na skutek braku wody. Wodę do zamku można było bowiem czerpać z płynącej niedaleko, rzeki Kluczwody lub ze studni znajdującej się u podnóża Zamkowej Skały. W razie oblężenia, łatwo można by odciąć obrońców od źródeł wody. Trudności z dostępem do wody być może stanowiły również jedną z przyczyn porzucenia zamku. 

Jak dojechać: 

Zamek znajduje się we wsi Biały Kościół, położonej w gminie Wielka Wieś, w powiecie krakowskim. Jadąc DK nr 94 od strony Olkusza w kierunku Krakowa zamek znajduje się po prawej stronie, w odległości około 1 km od tej drogi. W kierunku zamku prowadzi ul. Zamkowa, która kończy się tuż przed nim. Ostatnia część ul. Zamkowej może być trudna do przejechania samochodem osobowym, więc ten odcinek lepiej przejść pieszo.

Zwiedzanie: 

Zamek jest przez cały czas bezpłatnie dostępny do zwiedzenia, a mimo to nie spotkamy tu tłumów turystów. Wejście na Skałę Zamkową jest trudne, ale na szczęście nie trzeba być zawodowym wspinaczem, aby się tam dostać. Jak się sam przekonałem, zdobywanie zamku w sandałach nie jest najlepszym pomysłem, dlatego też należy się zaopatrzyć w lepsze buty.

Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu: 

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamczysko_(Dolina_Kluczwody) – stan na dzień 2 sierpnia 2015 r.
  2. Mapa Ojcowskiego Parku Narodowego Wydawnictwa Compass.

 

Leave a Comment