Na terenie obecnej wsi Rembów, na szczycie stromego wzniesienia ród Odrowążów ufundował w pierwszej połowie XIV wieku murowany kasztel rycerski zwany Szumsko. Do jego budowy użyto piaskowca kambryskiego i głazów eratycznych, a przynajmniej część tego surowca pozyskano podczas drążenia fosy. Było to założenie niewielkie, lecz ustanowione w łatwym do obrony miejscu. Po 1357 r. kasztel Szumsko stał się własnością rodu Poraitów, którzy później zbudowali dla siebie zamek w Kurozwękach.
Mur obwodowy grubości 2 metrów, o zewnętrznej wysokości 8-9 metrów, miał kształt owalu o wymiarach 24 na 36 metrów. Jego wschodnia część była osadzona najwyżej, tu znajdowała się tzw. „kurza stopa”, czyli wykusz wsparty na dwóch przyporach, wystający poza lico murów. W środku mieściła się mała komnata o wymiarach 2 na 3 metry.
Wjazd znajdował się od strony południowej, a wewnątrz, na wschód od niego wznosił się budynek bramny o wymiarach 6-6,5 na 7,7 metra.
W centrum dziedzińca istniał dom wieżowy powstały na planie kwadratu o boku 6 metrów. Przylegał do niego większy obiekt o wymiarach 6 na 24 metry, położony przy północnej części muru obwodowego, którego wnętrze było podzielone na trzy izby. Wschodnią część dziedzińca zabezpieczała kwadratowa wieża ostatecznej obrony o boku 5,2 metra.
Zamek Szumsko nie był użytkowany długo. Najpóźniej w XV wieku został opuszczony i w znacznej części rozebrany. Według niektórych badaczy obiekt funkcjonował jeszcze krócej, około 20-30 lat. Główną przyczynę porzucenia warowni stanowiło posadowienie jej fundamentów na niestabilnym lessie, co spowodowało pękanie i osuwanie się murów. Dodatkowym powodem mogły być problemy z dostępem do wody. Na dziedzińcu nie wydrążono studni, ponieważ źródło wody znajdowało się aż 30 metrów poniżej jego poziomu.
Dziś zamek Szumsko w Rembowie to ruiny składające się z niewielkich fragmentów dolnych partii murów, otoczonych przez liczne drzewa.
Jak dojechać:
Ruiny twierdzy Szumsko położone są w Rembowie, wsi w gminie Raków, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim, 6 kilometrów na północ od Rakowa i 125 kilometrów na północny wschód od Krakowa.
Jadąc drogą nr 756 od Łagowa w kierunku Rakowa, tuż za drogowskazem oznaczającym koniec miejscowości Rembów powinniśmy skręcić w prawo – w drogę asfaltową; w tym miejscu znajduje się też znak kierujący do zamku. Następnie jedziemy nią około 600 metrów, aby na rozwidleniu skręcić w prawo, w asfaltowy trakt, którym podążamy niespełna kilometr, aż po prawej stronie zobaczymy tablicę informacyjną kasztelu Szumsko w Rembowie. Ruiny są położone po prawej stronie drogi. Aby tam dojść należy pokonać około 300 metrów. Kierując się znakami wskazującymi zamek, przechodzimy przez kładkę nad rzeczką, a następnie po pokonaniu łąki idziemy w górę stromymi schodami wydrążonymi w skale. Ruiny znajdują się na drugim wzgórzu.
Współrzędne GPS dla Rembowa: 50°42′31″N 21°02′50″E
Zwiedzanie:
Wstęp na teren zamkowy jest wolny.
Źródła wykorzystane do przygotowania wpisu:
-
L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Leksykon Zamków w Polsce, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2012,
-
R. Jurkowski, Zapomniane miejsca. Świętokrzyskie. Przewodnik, Warszawa 2016,
-
A. Zwierzyńska, K. Śliwa, Przewodnik po gminie Raków i produktach lokalnych obszaru LGD „Białe Ługi”, Raków 2011,
-
Zamkowa tablica informacyjna,
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Remb%C3%B3w_(wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bwi%C4%99tokrzyskie) – dostęp 31 sierpnia 2017 r.