Na przełomie XVI i XVII stulecia rodzina Fredrów wzniosła we Fredropolu murowany, szlachecki zamek obronny. Powstał na planie czworoboku, z basztami położonymi w narożach. Do jego budowy użyto cegły i kamienia.
Warownia ucierpiała w trakcie najazdu szwedzkiego w 1656 r., pochodu wojsk Rakoczego w 1657 r. oraz wyprawy Tatarów w 1672 r. Zniszczenia okazały się być na tyle poważne, iż zamek został opuszczony.
Do dziś zachowała się część skrzydła zachodniego o wymiarach 8,25 na 21,4 metra wraz z przylegającą kolistą basztą narożną o średnicy 9,9 metra. Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku przykrywał je dach. Obecnie nie ma już po nim śladu, a z górnych partii murów wyrastają drzewa.
Latem nieotynkowane biało-czerwone ściany ruin zamku we Fredropolu pięknie wtapiają się w zieloną, zadrzewioną, spokojną okolicę. Może więc ktoś pewnego dnia dostrzeże walory obiektu i go odnowi, a przynajmniej zabezpieczy.
Nieopodal zamku stoją XIX-wieczne dworskie zabudowania gospodarcze.
Jak dojechać:
Zamek położony jest we Fredropolu, wsi będącej siedzibą gminy znajdującej się w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim, 13 kilometrów na południe od Przemyśla.
Współrzędne GPS dla Fredropola: 49°41′42″N 22°44′45″E
Zwiedzanie:
Zamek nie jest udostępniany do zwiedzania, ruiny grożą zawaleniem.
Źródła wykorzystane do przygotowania wpisu:
- L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Leksykon Zamków w Polsce, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2012,
- J. Żabicki, Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2013,
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Fredropol – dostęp 1 listopada 2017 r.


