LADING

Baszta Sandomierska na Wawelu

Baszta Sandomierska to najlepszy punkt widokowy na Wawelu. Podziwiać stąd można nie tylko samo wzgórze, ale również panoramę Wisły i okolicy. Pomimo to Baszta Sandomierska nie jest miejscem zatłoczonym. Zdarza się, że nawet podczas zwiedzania jej w sezonie spotkamy tylko kilku innych turystów. Dość wygodne, jak na tego typu obiekt, schody zachęcają do wizyty również rodziców z małymi dziećmi. Odpocząć można na kilku ławkach ustawionych na wyższych kondygnacjach.

Baszta Sandomierska na Wawelu powstała prawdopodobnie w połowie XV wieku, za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Została skonstruowana jako tzw. wieża ogniowa, dostosowana do użycia broni palnej. Według tradycji jej nazwa jest pamiątką po znajdującym się tu więzieniu dla szlachty sandomierskiej. Wieża była przebudowywana w XVI i XVII stuleciu. Najważniejsze prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 1911-1914 oraz 2003-2004.

Jak dojechać:

Baszta Sandomierska na Wawelu położona jest w Krakowie, w województwie małopolskim.

Współrzędne GPS: 50°03′09″N 19°56′06″E

Zwiedzanie:

Bilet normalny, uprawniający do zwiedzania Baszty Sandomierskiej kosztuje 5 zł. Można go nabyć w automacie przy wejściu. Godziny i dni zwiedzania ulegają sezonowym zmianom, należy je sprawdzać na stronie internetowej Zamku Królewskiego na Wawelu, link dostępny poniżej.

Źródła wykorzystane do przygotowania wpisu:

  1. L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Leksykon Zamków w Polsce, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2012,
  2. A. Wagner, Murowane budowle obronne w Polsce, Wydawnictwo Bellona, t. I, Warszawa 2019,
  3. B. Krasnowolski, Leksykon zabytków architektury Małopolski, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2013,
  4. https://wawel.krakow.pl/godziny-bilety-kasy-rezerwacje-bagaz – dostęp 4 września 2021 r.,
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Baszta_Sandomierska_na_Wawelu – dostęp 4 września 2021 r.
Baszta Sandomierska na Wawelu

Leave a Comment