LADING

Kościół św. Wojciecha w Gawłuszowicach

Kościół w Gawłuszowicach

Kościół w Gawłuszowicach

Gawluszowice 2

Kościół w Gawłuszowicach

Kościół p.w. św. Wojciecha w Gawłuszowicach jest uznawany za największy w Polsce kościół drewniany. Został zbudowany w 1677 roku z fundacji rodziny Ossolińskich. Do budowy kościoła wykorzystano głównie drewno modrzewiowe, a niektóre elementy wykonano z drewna jodłowego i dębowego. Przy budowie kościoła mogły być również użyte pozostałości poprzedniego kościoła znajdującego się w Gawłuszowicach.

Obecny kościół w Gawłuszowicach jest trzecim z kolei kościołem w tej miejscowości. Poprzednie dwa kościoły w Gawłuszowicach zostały zniszczone przez wylewy Wisłoki. Według miejscowej legendy, chrześcijaństwo dotarło tu bardzo wcześnie, ponieważ już święty Wojciech miał na terenie obecnych Gawłuszowic głosić kazania pod koniec X wieku. Przyjmuje się, że pierwsza wzmianka o parafii Gawłuszowice pochodzi z 1215 r. Oznacza to więc, że parafia w Gawłuszowicach należy do najstarszych wiejskich parafii w Polsce.

sobota

Wnętrze soboty

Kościół w Gawłuszowicach składa się z prostokątnej nawy głównej, prezbiterium, zakrystii i dwóch przedsionków. Pierwotnie kościół posiadał wieżę, która jednak w XIX wieku została rozebrana i w jej miejscu zbudowano kruchtę. W zewnętrznej sylwetce kościoła zwracają uwagę ogromne soboty, które otaczają go niemal na całym obwodzie. Parafia w Gawłuszowicach w XIV wieku obejmowała obszar 140 km², zamieszkanych przez około 750 osób. Soboty były więc zapewne często wykorzystywane jako schronienie dla parafian przybyłych z odległych stron. Warto zajrzeć do wnętrza sobót, ponieważ można tam najmocniej poczuć przyjemną woń kilkusetletniego drewna.

Wnętrze kościoła zawiera elementy wystroju barokowo-rokokowego, choć wyraźnie widoczne są również późniejsze zmiany. W kościele zachowała się drewniana tablica fundacyjna.

Jak dojechać:

Kościół znajduje się w centrum Gawłuszowic niedaleko drogi nr 982, w gminie Gawłuszowice, w województwie podkarpackim.

Współrzędne GPS: 50°24′45,7″N 21°22′52,3″E

Zwiedzanie:

Zwiedzanie kościoła wewnątrz możliwe jest przed lub po nabożeństwach. Wstęp na plac kościelny jest całkowicie wolny.

Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:

  1. Tablica informacyjna znajdująca się w przedsionku głównym,
  2. http://www.parafiagawluszowice.pl/?page_id=42 – stan na 2 września 2015 r.,
  3. http://www.ossolinski.info/index.php/pl/malopolska – stan na 30 sierpnia 2015 r.,
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Wojciecha_w_Gawłuszowicach – stan na 30 sierpnia 2015 r.

(1) Comment

  • KG de TO
    7 września, 2015 at 8:46 pm

    Znakomity opis tylko zdjecia nieco ciemne.

Leave a Comment