LADING

Zamek w Kwidzynie

Zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie, to ceglana budowla gotycka wzniesiona na kamiennych fundamentach. Wyróżnia się monumentalną wieżą ustępową zwana, gdaniskiem, połączoną z bryłą główną zamku długim gankiem, wznoszącym się na 4 wysokich filarach. Krzyżacy nazywali wieże ustępowe w swoich zamkach gdaniskami -dansker, dansker, „na cześć” nielubianych przez nich mieszczan gdańskich. Kwidzyńska wieża gdanisko znajduje się 55 metrów od pozostałej części zamku, co jest odległością rekordową spośród wszystkich położonych w Polsce, a być może i w Europie zamków. Gdanisko w Kwidzynie było wykorzystywane nie tylko do celów sanitarnych, lecz mogło służyć jako ostatnie miejsce obrony, w przypadku, gdyby wróg zdobył pozostałą część twierdzy. Walory obronne zamku kapituły pomezańskiej w Kwidzynie były zwiększone poprzez jego ścisłe połączenie z położną obok – i zachowaną do chwili obecnej – obronną katedrą św. Jana Ewangelisty.

Zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie był budowany od połowy XIII wieku do ostatniej ćwierci XIV wieku. Zamek składał się pierwotnie z zamku wysokiego i przedzamcza. Zamek wysoki był czteroskrzydłowy, jego wymiary wynosiły 49,6 x 48,7 m. Do dziś zachowały się jedynie dwa skrzydła zamku wysokiego.

TuHistoria.pl

Do początków XVI wieku w Kwidzynie, obok zamku kapituły pomezańskiej istniał również drugi zamek – biskupi. W czasie wojny polsko – krzyżackiej, trwającej od 1519 do 1521 roku, zamek biskupi w Kwidzynie został zniszczony.

Na zachowany do dziś kształt zamku kapituły pomezańskiej mocno wpłynęła dokonana przez władze pruskie, pod koniec XVIII wieku, częściowa rozbiórka zamku, a także późniejsze prace rekonstrukcyjne. Pomimo to zamek ten zachował wiele swych pierwotnych cech i z pewnością warto go zobaczyć. Począwszy od 1950 roku, na zamku znajduje się muzeum, w którym dostępne są zbiory związane z historią zamku i regionu, a także przyrodą Powiśla.

Jak dojechać:

Muzeum zamkowe mieści się w Kwidzynie, przy ul. Katedralnej 1.

Zwiedzanie:

Zamek jest udostępniony do zwiedzania codziennie z wyjątkiem poniedziałków i niektórych dni świątecznych.

Muzeum w Kwidzynie to Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.

Ceny biletów na zwiedzanie wnętrz zamkowych wynoszą:

10 zł bilet normalny,

5 zł bilet ulgowy.

Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny.

W sezonie letnim – trwającym od 1 maja do 30 września – zamek można zwiedzać od godz. 9:00 do 17:00. W pozostałym okresie roku, zamek można zwiedzać od godz. 9:00 do 15:00. Kasy zamku są zamykane na 30 minut przed końcem zwiedzania. Telefon do kasy biletowej i informacji: 48 55 646 37 80.

Źródła wykorzystane do stworzenia niniejszego wpisu:

  1. Jackiewicz – Garniec, M. Garniec, Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach, Olsztyn 2006,
  2. Bieszk, Zamki Państwa Krzyżackiego w Polsce, Warszawa 2010,
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Kwidzynie – stan na dzień 20 czerwca 2015 r.
  4. http://zamek.kwidzyn.pl/index.php?p=wydarzenia&aid=150 – stan na dzień 20 czerwca 2015 r.

Leave a Comment