LADING

Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej

Budowniczowie określali go mostem anielskim. Nazwa ta jednak się nie przyjęła. Okoliczna ludność twierdziła, że most był miejscem zjazdów diabłów i czarownic. W innej wersji legendy, miał tu być ukryty skarb pilnowany przez diabła. Naturalnym było więc nazwanie go Mostem Diabelskim.

Most przez rzeczkę Eliaszówkę został zbudowany w latach 1671-1691 przez karmelitów bosych. Łączył on dwa wzgórza eremickie i zapewniał komunikację pomiędzy klasztorem a folwarkiem zakonników położonym w Siedlcu. Most miał 120 metrów długości, 9,5 metra szerokości, a najwyższe przęsło miało 18 metrów wysokości. Każdy filar mostu wychodzący z dna jaru miał 2 metry grubości. Most posiadał 11 arkad i kamienne balustrady. Na obu końcach był ozdobiony figurami świętych. Most funkcjonował do 1889 r., kiedy doszło do zawalenia łuku środkowego. Od tego czasu nie jest użytkowany i pozostaje w ruinie.

Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej

Jak dojechać:

Ruiny Diabelskiego Mostu znajdują się naprzeciw wjazdu do klasztoru karmelitów Bosych w Czernej, kilkanaście metrów na prawo od drogi z Krzeszowic do Olkusza. Klasztor w Czernej znajduje się w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice, 30 km na północny-zachód od Krakowa.

Współrzędne GPS: 50°09′57,04″N 19°38′05,70″E

Zwiedzanie:

Ruiny Diabelskiego Mostu są przez cały czas dostępne, można je oglądać nieodpłatnie. Widok na most jest najlepszy w okresie jesienno-zimowym, po opadnięciu liści z drzew gęsto zarastających okolice ruin.

Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:

  1. http://karmelczerna.pl/historia-klasztoru/budowa-eremu – stan na 22 lutego 2016 r.,
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Diabelski_Most_w_Czernej – stan na 22 lutego 2016 r.,
  3. Tablica informacyjna przy klasztorze.

Leave a Comment