LADING

Grodzisko w Starym Olkuszu

Olkusz na swoje aktualne miejsce został przeniesiony prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Wcześniej miasto znajdowało się około 2 km dalej w kierunku zachodnim. Śladem po dawnej lokalizacji jest nazwa Stary Olkusz, który jest teraz zachodnim osiedlem obecnego miasta Olkusz. Grodzisko w Starym Olkuszu to niewielki gródek, na którym znajdują się ruiny XIII-wiecznego kościoła św. Jana Chrzciciela. Grodzisko zostało zniszczone w XIII wieku, być może w 1241 r., podczas pierwszego najazdu tatarskiego, kiedy to obok grodu miało dojść do bitwy.

foto-nr-2-fosaJak dojechać:

Parkujemy samochód przy bramie kopalni, znajdującej się obok drogi nr 94. Jadąc od strony Katowic, brama kopalni znajduje się po prawej stronie drogi nr 94, tuż przed Olkuszem. Następnie, nie przechodząc na drugą stronę drogi nr 94, idziemy wzdłuż niej pieszo kilkaset metrów w kierunku Katowic. Grodzisko znajdziemy kilkadziesiąt metrów od drogi nr 94. Współrzędne grodziska to 50°17’09.2″N 19°31’36.3″E.

Zwiedzanie:

Teren wokół grodziska bywa mocno zarośnięty w okresie letnim, a więc najlepiej przyjechać tu jesienią lub wczesną wiosną. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie niszczyć pozostałości kościoła.

Źródła wykorzystane do stworzenia niniejszego wpisu:

  1. Kiryk i R. Kołodziejczyk (red.) – Dzieje Olkusza i Regionu Olkuskiego – Tom I, Warszawa – Kraków 1978,
  2. http://www.visitmalopolska.pl/Olkusz/Strony/grodzisko-stary-olkusz-45.aspx – stan na dzień 28 czerwca 2015 r.

Leave a Comment