LADING

Kościół w Racławicach

Kościół w Racławicach koło Olkusza

Kościół w Racławicach koło Olkusza

Drewniany, jednonawowy kościół w Racławicach został zbudowany w 1511 r. w stylu późnogotyckim. Świątynia ma wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Od wschodu do nawy przylega prezbiterium. Kościół posiada również wieżę, dobudowaną na przełomie XVII i XVIII wieku oraz zakrystię i kruchtę. Na szczycie przykrytego gontem dachu znajduje się mała sygnaturka. Kościół położony jest na niewielkim wzniesieniu, otoczony jest starymi drzewami i niskim, drewnianym płotem. Nieopodal kościoła płynie rzeka Racławka.

Krucyfiks na belce tęczowej

Krucyfiks na belce tęczowej

Wewnętrzne ściany i sufit nawy i prezbiterium ozdobione są renesansowymi polichromiami z XVII wieku. W nawie malowidła przedstawiają sceny z życia i męki Pańskiej, a w prezbiterium znajdują się wizerunki świętych.

Cennym zabytkiem jest również gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XV wieku oraz znajdujący się na belce tęczowej krucyfiks. W kościele znajdują się 4 ołtarze powstałe w XVII i XVIII wieku. Z XVII wieku pochodzi ambona, chór muzyczny oraz płyta nagrobna rycerza herbu Rawicz.

malowidla

Fragment polichromii w kościele w Racławicach

Jak dojechać:

Kościół znajduje się Racławicach, zwanych potocznie Racławicami Olkuskimi. Miejscowość leży w gminie Jerzmanowice-Przeginia, w powiecie krakowskim, 35 kilometrów na północny zachód od Krakowa. Nie należy jej mylić z Racławicami w powiecie miechowskim, w których stoczono sławną bitwę podczas Powstania Kościuszkowskiego.

Współrzędne GPS: 50°12′05,3280″N 19°40′31,8720″E

Adres: Racławice 54, 33-121 Przeginia

Zwiedzanie:

Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej i każdego roku jest udostępniany do nieodpłatnego zwiedzania w okresie letnim od 1 maja do 30 września.

tel. 12 28 29 385

Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Narodzenia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_w_Rac%C5%82awicach – stan na dzień 8 stycznia 2016 r.,
  2. http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=161 – stan na dzień 8 stycznia 2016 r.,
  3. http://www.raclawiceparafia.pl/historia,5.html – stan na dzień 8 stycznia 2016 r.

Leave a Comment