LADING

Krzyż pokutny – Wola Zdakowska

krzyz-pokutny-W Woli Zdakowskiej, przy drodze wojewódzkiej nr 982, zachował się krzyż pokutny, który zgodnie z miejscową tradycją, został zbudowany przez zabójcę w miejscu zbrodni, dokonanej pod koniec XVIII wieku. Krzyż ma około 1,5 metra wysokości. Ze znajdujących się na krzyżu napisów udało mi się odczytać jedynie rok – 1791 oraz nazwisko – Walenty Dydo.

Krzyż w Woli Zdakowskiej jest jednym z nielicznych krzyży pokutnych zachowanych w Polsce południowo – wschodniej. Do dziś, najwięcej krzyży pokutnych w Europie zachowało się w Niemczech, a w Polsce na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Krzyże pokutne były budowane przez zabójców, począwszy od średniowiecza do początków XIX wieku. Budowa krzyża pokutnego, była jednym ze sposób mających na celu pojednanie sprawcy z rodziną ofiary. Krzyż miał przypominać o osobie ofiary i skłonić przechodniów do modlitwy za jego duszę.

Jak dojechać:

Krzyż pokutny znajduje się w Woli Zdakowskiej, w gminie Gawłuszowice, należącej do powiatu mieleckiego. Jadąc drogą nr 982 od strony Gawłuszowic, krzyż odnajdziemy w Woli Zdakowskiej, po lewej stronie drogi, przed skrzyżowaniem z niewielką drogą biegnącą w lewo, przed stacją paliw.

Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzyż_pokutny – stan na dzień 27 czerwca 2015 r.

Leave a Comment