Jesienią kilka tysięcy osadzonych w półmroku macew, otoczonych drzewami, wywołuje niepowtarzalne wrażenie. Tarnowska nekropolia to jeden z największych zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce.
Pierwsza informacja o tarnowskich Żydach pochodzi z 1445 r. Pod koniec XVII wieku mieszkało w mieście około 200 Żydów, którzy żyli w zgodzie z pozostałymi mieszkańcami. W XVIII wieku synagoga płaciła połowę podatków przypadających na Tarnów. Wielu Żydów należało do elity kulturalnej i intelektualnej miasta. Wykonywali zawody lekarza, nauczyciela, muzyka.
Istniejący do dziś cmentarz żydowski w Tarnowie został założony w 1583 r. Jego powierzchnia wynosi 3,2 ha i znajduje się na nim około 4 tysiące nagrobków. Najstarszy zachowany pochodzi z 1667 r. Za bramą cmentarza, po prawej stronie znajduje się pomnik w postaci złamanej kolumny. Upamiętnia on miejsce masowej mogiły, w której pochowano około 25 000 Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Niemcy wykorzystywali w tamtym czasie macewy z żydowskiego cmentarza do budowy dróg i chodników. Miało to zniszczyć wszelkie dowody istnienia ludności żydowskiej w Tarnowie. Po wojnie zachowane macewy były zwożone na cmentarz. Od 1989 r. cmentarz jest systematycznie odnawiany i zabezpieczany.
Jak dojechać:
Cmentarz żydowski znajduje się w Tarnowie przy ul. Szpitalnej.
Współrzędne GPS: 50°01′08″N 20°59′42″E
Zwiedzanie:
Cmentarz żydowski w Tarnowie jest ogrodzony i zamknięty, ale jest udostępniany do zwiedzania.
Klucz na Cmentarz Żydowski w Tarnowie można wypożyczyć za kaucją zwrotną 25 zł w Muzeum Okręgowym w Tarnowie – Rynek 20-21. Jak wskazuje tablica informacyjna przy cmentarzu, w przypadku gdyby muzeum było zamknięte, należy pukać w jego okno.
Źródła wykorzystane do stworzenia wpisu:
- Tablica informacyjna przy wejściu na cmentarz,
- http://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/TARNOW/Zabytki-i-atrakcje/Zydowski-Tarnow – stan na 25 października 2015 r.,
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_%C5%BCydowski_w_Tarnowie– stan na 7 listopada 2015 r.