W 1502 r. Opatów został poważnie zniszczony podczas najazdu tatarskiego. 12 lat później miasto nabył kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki, który otoczył je murami. Przecinały je 4 bramy: Warszawska, Krakowska, Lubelska i Sandomierska.
Do dziś zachowała się tylko część – pierwsza kondygnacja wzniesionej w latach 1520 – 1530 kamiennej Bramy Warszawskiej. Konstrukcja budowli oparta jest na planie kwadratu. Brama przykryta jest drewnianym stropem, powyżej którego znajduje się zrekonstruowana renesansowa attyka. Do obiektu przylegają fragmenty dawnych murów. W dwóch ścianach widoczne są dwa otwory kluczowe strzelnic.
Powyżej wjazdu dostrzec można herb rodziny Szydłowieckich – Odrowąż – trzymany przez smoka. Jeszcze wyżej znajduje się obraz Matki Bożej zawieszony w roku 1922, w rocznicę tzw. „cudu nad Wisłą”.
Jak dojechać:
Brama Warszawska położona jest w Opatowie nad ul. Kościuszki, nieopodal kolegiaty św. Marcina, niedaleko od skrzyżowania drogi nr 9 i drogi nr 74. Opatów jest miastem, siedzibą powiatu wchodzącego w skład województwa świętokrzyskiego, znajdującym się 30 kilometrów na północny zachód od Sandomierza.
Współrzędne GPS dla Opatowa: 50°48′18″N 21°25′29″E
Zwiedzanie:
Bramę można zobaczyć w każdym czasie, wstęp wolny.
Źródła wykorzystane do przygotowania wpisu:
-
Z. Pałubska, Kolegiata w Opatowie. Odnowiona perła architektury romańskiej, Opatów 2010,
-
http://www.umopatow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=771&lang=pl – dostęp 20 sierpnia 2017 r.,
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Opat%C3%B3w – dostęp 20 sierpnia 2017 r.